Manastir Planinica sa crkvom Svetog Nikole
Selo Planinica

U pravcu Pirot - Sukovo - srpsko - bugarska granica, na osamnaestom kilometru, je selo Planinica i Manastir Sveti Nikola.

Manastirska crkva je skromnijih dimenzija, trikonhosne osnove iz 16. veka. živopisana je 1606. godine. živopis pokriva sve zidne površine, kao i zapadnu fasadu na kojoj je naslikana velika kompozicija Strašnog suda. U natpisu koji je sačuvan na zapadnom zidu naosa, iznad ulaznih vrata zapisana je godina oslikavanja crkve.

Živopis Manastira Sveti Nikola u Planinici je osrednje umetničko ostvarenje iz prve polovine 17. veka. I pored toga, arhitektura crkve i očuvane freske značajne su za proučavanje umetničkog stvaralaštva ovog dela Srbije u vreme robovanja pod Turcima.

U manastirskom kompleksu nalaze se manji prizemni konak i ekonomski objekti. Manastirska slava je Sveti Nikola.

Manastir Sveti Nikola u Planinici je pod zaštitom države od 1967. godine.

Фото и текст обрадио и прукупио са разних извора и са интернета вебмастер Славиша Т. Јовановић.