Манастир Стјеник

Манастри Стјеник се налази код Чачка (~10км у близини). Подигли су га Браћа Мрњавчевићи нешто пре Маричке битке 1371. у којој си изгинули. Манастир се налази испод брда Стјеника, огранка планине Јелице. У манастиру се налазе мошти Светог Јована Стјеничког који је рођен 1382, а посечен је од стране турака 19.јуна 1462 на Тројице.

Свети Јован Стјенички припада синаитско-исихастичком монашком покрету. Овај тип монаштва је заснован на сиромаштву, личном труду, одрицању од света, усмерен на молитвено самовање, на непрестану молитву. Свети Јован се подвизавао у пећини изнад манастира.

До 2002 у манастиру је било сестринство, које је по смрти мати схи игуманије Јулијане изашло из манастира и отишло у зилоте. Сад је у манастиру само отац Пајсије који је и игуман.