MANASTIR SVETE TROJICE

Манастир свете Тројице у Кикинди је подигнут 1887. године као задужбина Меланије Николић рођене Гачић. Она је манастиру поклонила и 300 јутара земље који су после II светског рата национализована.
Oлтар je урађен у барокном стилу са 8 фресака и 8 медаљона.
У манастирској цркви је сахрањена Меланија са родбином.
Манастир је данас активан и женски, а конак је обновљен и дограђен.
Manastir se graniči sa grobljem, a zidana ograda, koja se vidi na slikama pored konaka, pripada groblju.

‘’Biografija poznate kikinđanke – Melanije, Mele Gajčić, donatorke i ktitorke ‘Mile Melank’
U izdanju Narodnog muzeja, iz štampe je nedavno izašlo istoriografsko delo Aleksandre Beloš, dokumentovana biografija Melanije Mele Gajčić (1829-1912).
Priča o Melaniji Gajčić prepuna je detalja o životu ove poznate kikindske donatorke. U predgovoru, Miloš Paović piše da je ona jedna od najznačajnijih, najzanimljivijih i najpoznatijih Kikinđanki druge polovine XIX i početka XX veka. Ktitorka je manastira Svete Trojice u Kikindi kojem je zaveštala 300 jutara zemlje, salaš i kuću. Danas se još uvek mogu čuti priče o Meli, a jedno od najpoznatijih kikindskih grobalja nosi njeno ime.
Autorka Aleksandra Beloš opisuje dug i kontroverzan život Melanije Gajčić koja se, najčešće, nije uklapala u patrijarhalne i moralne standarde sredine i vremena.
S kraja XIX i početka XX veka Kikinda je bila jedan od najznačajnijih gradova u širem regionu, čiji broj stanovnika je bio neznatno manji nego u Beogradu, a takve činjenice o gradu  iz vremna u kome je živela Melanija ovoj knjizi daju poseban značaj.’’

Адреса: Hram svete Trojice, ženski manastir, Sinđelićeva 37, 23300 Kikinda, tel.023-021-943