Sveti Roman , Blagovesti Presvete Bogorodice
Đunis , kod Ćićevca i Kruševca

Prvi pomen ovog svetilišta je u hrisovulji cara Vasilija , izdatoj 1020.g. Ohridskoj arhiepiskopiji. Manastir je dobio ime po Romanu , jednom od učenika sv. Klimenta. Poznat je po nazivu Koničnik i Konjica. Po predanju , obnovio ga je sluga kneza Lazara , slučajno naišavši na grob sv. Romana. U narodu postoji predanje da ga je upravnik ergele kneza Lazara koji je „bolovao od noge“ , kada se s verom poklonio zidinama napuštenog manastira ozdravio i zato i obnovio. Još u tursko doba je u manastiru bila škola i internat za siromašnu decu do 1918.g. Ovde je sahranjeno srce ruskog plemića Nikolaja Nikolajeviča Rajovskog koji je poslužio kao inspiracija za lik Vronjskog u čuvenom romanu Ana Karenjina ruskog pisca Lava Tolstoja.