![]() |
ЦРКВА СВЕТОГ НИКОЛЕ ''Црква Св. Николе подигута је 1732. у традицији српске средњовековне архитектуре комбиноване са барокним елементима. Једнобродни храм, засведен полуобличастим сводом, има куполу над централним делом коју носе четири слободна ступца и споља и изнутра петострану апсиду у ширини брода. Барокни торањ дозидан је уз западно прочеље. Хоризонтална подела фасада истакнута је кордонским венцем и низом слепих аркада, а стране дванаестостраног тамбура украшене су колонетама. Старије сликарство развијеног програма, на високој олтарској прегради извео је, како се претпоставља, 70-тих година XVIII века Василије Остојић, мајстор формиран под утицајем руског црквеног барока. Иконостас је 1827. обновио и допунио новим иконама Георгије Бакаловић. Иконе на архијерејском и Богородичином трону рад су непознатог мајстора из друге половине XVIII века. Зидно сликарство из 1749. очувано је у калоти куполе, на пандантифима и на чеоној страни лукова на своду цркве. Стилски и иконографски неуједначено и конзерваторски необрађено, представља рад непознатог аутора. Делимично је прекривено накнадним зидним сликама Димитрија Посниковића из 1886/87. ('Споменичко наслеђе Србије', Завод за заштиту споменика културе Републике Србије) Црква је споменик културе великог значаја. У релативно кратком времену и Иригу су подугнуте и богато украшене делима и тада и данас признатих мајстора: Теодоровска (1714.), Николајевска (1732.) и Успенска (1760.) православна црква. Католичка црква је подигнута 1770. Када се има у виду да је у време градње цркава Ириг имао нешто више од 3.000 становника; да је највећи број достигао пред избијање 'Иришке куге' (4.813), јасно је да је Ириг био економски јако и напредно место, али и да су били потребни велики напори и одрицања да се три таква храма саграде и опреме. Crkva svetog oca Nikolaja (Nikolajevska crkva) podignuta je 1732. godine. U upravi Sremske zupanije 1756. godine o njoj je receno "da je tako lepa i velika, da joj nema ravne medju svim crkvama u Ugarskoj". (Sa sajta Opštine Irig.) Nikolajevska crkva je izgrađena na neuobičajenom terenu: na iskopanoj terasi na strimini . To je dovelo do toga da zapadni ulaz gleda sa desetak metara razdaljine na zid nastao ukopavanjem terase. Tako je i zvonik, naknadno sazidan, morao biti nesrazmerno visok da bi bio uočljiv u tadašnjem centru Iriga, pored pijace. Ulica ispred crkve je u visini podkrovnog venca.
"IRIG, Obicaji se srpski verno drze i cuvaju.Govore vrlo lepo srpskim cistim jezikom,a i pesma cveta i neguje se u nasem duhu,osobito pre desetak godina dok je bilo vinogradi…
1795.godina bila je fatalna za populaciju Iriga i ostalih naselja opštine, jer je tada počela da hara tzv. "iriška kuga", bolest koja je prepolovila stanovništvo ove oblasti. Pod uticajem epidemije došlo je do najvećih promena broja stanovnika u ovom delu Srema u čitavoj njegovoj istoriji. U XIII veku (pre kuge) Irig je imao čak više stanovnika nego tadašnji Beograd, ali se posle kuge više nikada nije oporavio… U Svetoj Nikolajevskoj crkvi ima zapisa na nekim knjigama,da je u proslom veku za vreme kuge bilo tu selo Kokinjaš, no da je kugom opustelo i sasvim se raselilo.’’ (Ovo je odlomak iz knjige "Trideset dana na ubavu putu" koju je napisao prota karlovački Vasilije Konstantinović, a izdata je u Sremskim Karlovcima 1899.godine. Prota Konstantinović je dobio nalog da 1896.godine pregleda karlovačku protopopiju i da o tome napiše detaljan izveštaj, koji je kasnije pretočen u knjigu.)
’’’O ovoj opakoj bolesti dosta je pisano, ali ce ovde biti korisceni podaci iz
rada dr Slavka Gavrilovica: "Irig od Kuge 1795. do revolucije 1948-49." ‘’Kuga je preneta iz Turske u Beograd i Zemun, a odatle su je begunci pred kugom preneli prema Fruškoj Gori. Pošto je kuga u Sremskoj županiji najviše besnela u Irigu i njegovoj okolini, zbog toga se u narodu i spominje kao "iriška kuga". Ova zarazna bolest poreklom je bila iz Azije. Nastupala je iznenada i kratko trajala, a obično se završavala smrću. Prvo bi se javile groznica, nesvest i vrtoglavica, a po telu bi iskočile modre ili crne boginje. Bolesnik bi izdržavao najvise tri-četiri dana i umirao. Nekog efikasnog leka u ono doba protiv kuge nije bilo. Lekari su mogli da učine samo toliko da bolesnicima ublaže bol. Oni kojima je za vreme glavobolje sprečeno izbijanje boginja, obično bi ozdravili, a to se cinilo pustanjem krvi i davanjem nekih jakih lekova.
U ove krajeve kugu su preneli turski trgovci i vojnici koji su ovamo prelazili
preko Save i Dunava. Najpre je bolest zahvatila neka mesta blize Vojnoj granici,
narocito Krnješevce, a zatim Deč, Krčedin, Bukovac, Karlovce i Majur. U ovim
mestima kuga je brzo ugušena preduzimanjem energičnih mera koje su primenile
austrijske vojne vlasti. U Irig kuga je prenesena iz Krnješevaca, a zatim je
zahvatila Neradin i Krušedolski Prnjavor. Posle kraćeg vremena proširila se i na
ostala naselja iriške opstine: Grgeteg, Šatrince, Rivicu i Jazak, a na zapadu
dalje na Grgurevce i sve do Vukovara. Da se kuga ne bi dalje širila, bečka vlada je naredila da se stražama zatvore sva okugana mesta i blokira celo okuženo područje. U okuženim mestima prve straže su bile pred svakom okuženom kućom, druge izvan samog mesta, a oko Iriga i Jaska, Kamenice i još nekih mesta bili su iskopani široki rovovi. Treće straže nalazile su se na granici svakog hatara, a kordoni, kao četvrta brana, zatvarali su sva sela i celu županiju. Naročito jake straže postojale su na granici rumskog okruga, gde su podignuta čak i vešala za one koji pokušaju da pobegnu u nezaraženu zonu. Ko je pokušao da beži i bio uhvaćen, osudjivan je na smrt. Tako su obešena jedna žena i dva Ciganina, koji su pobegli iz Iriga.
U zaraženim mestima uredovala je i kužna policija, koja je morala da prijavi
svaki slučaj oboljenja, a petnaest lekara, profesora Peštanskog univerziteta i
bečke Vojne akademije sa pomoćnim osobljem, bilo je mobilisano da se na licu
mesta bore protiv ove zaraze. Stanovnici Srema bili su vrlo nepoverljivi prema
ovim lekarima, pa su svoje bolesnike od njih skrivali. Naročito su Irižani i
Neradinjani bili neposlušni i zbog toga ih je mnogo stradalo. Bez obzira na mere
koje je preduzimala sanitetska služba, na pogrebima su pravili velike daće, koje
su trajale i po tri dana. Irižanu su verovali da je kuga žena sa kozjom nogom,
koja im je sela na grbaču, i smatrali su da će je oterati ako na pijaci i po
ulicama budu palili velike vatre. Kuga je u Irigu prestala da hara februara 1796. godine, a stanovništvo se u njega vratilo tek početkom jula, kada je grad trebalo očistiti i dezinfikovati, 402 kuće srušiti ili spaliti (od 912 kuca je Irig imao pre kuge) kako bi se sprečilo dalje širenje ove opake bolesti, robu pregledati i oprati, rasute leševe povaditi i ponovo zakopati na kužno groblje. Popis koji je posle toga izvrsen pružao je poraznu sliku: u mestima Srema koje je zahvatila kuga 1795. godine živelo je 12.485 stanovnika, a umrlo 3.246 lica, od čega najviše u Irigu. Pre kuge Irig je imao 4.813 stanovnika, od kojih je obolelo 3.398. Umrlo je 2.548 stanovnik što čini vise od polovine njegove populacije u to doba, a 841 je ozdravio. Iriški knez Rakić bio je vrlo revnostan i sprovodio je sve mere koje je preporučila sanitarna komisija. Svoju godišnju platu od 333 forinte poklonio je gradu, a za lekove kao beskamatni kredit dao je 6.000 forinti. Obnavljanje života u gradu teklo je sporo, mada je na svim nadležnim mestima bilo dosta dobre volje da se preživelom stanovništvu sto više pomogne. Najefikasniji način pomoći narodu opština je videla u oslobadjanju Irižana od striktnog ubiranja poreza, jer je kuga pokosila više od polovine stanovništva. Mnogi vinogradi i voćnjaci bili su ostećeni i zapušteni zbog blokade koja je trajala vise od pola godine, zamrli su zemljoradnja, trgovina i zanatstvo. Narod je počeo da oskudeva u hrani i odeći. Skupština Županije prihvatila je predlog opštine, ali je županijska blagajna ubrala porez za 1796. i 1797. godinu i tako grad oštetila za 3.000 oforinti. Opština je 1801. godine zahtevala da se vrate 10.724 forinte na ime plaćenog poreza od 1795. do 1797. godine, jer je grad i od cara dobio imunitet, ali skupština Županije je priznala samo 2.863 forinte i vratila opštini.’’ Tekst i fotografije priredio Nenad Glišić, Budisava korišćenjem različitih izvora na Internetu.
Copyright © 2005 - |
e-mail: webmaster@pravoslavlje.nl |