Rotterdam Amsterdam Utrecht
Emmen
Ede
Nijmegen
Breda
Eritrea
Kalendar Sveštenstvo Ikone
 
 
CRKVE Saradnici

 

 

ЦРКВА УСПЕЊСКА
ИРИГ

’’Irižani su 1756. godine tražili odobrenje da sagrade i treću crkvu, ali je Županija molbu odbila sa obrazloženjem da treca crkva nije potrebna. Mitropolit Nenadović je intervenisao kod carice i ona je u leto 1757. odobrila gradnju nove crkve, koja je završena 1760. godine. Dobila je ime Svetog uspenija presvete Bogorodice (Uspenska crkva).

Podizanje Uspenske crkve ubedljivo govori o ekonomskoj snazi Iriga sredinom XVIII veka. Crkve su materijalna sredstva obezbedjivale nasledjivanjem imovine bez naslednika, zaveštanjima, prodajom žita, vina, sveća, tamjana, izdavanjem u zakup dućana. Ova crkva stalno je davala novac na zajam uz kamatu od 6 odsto. Crkveni novac pozajmljivali su sveštenici, druge crkve, škole, opština i pojedini gradjani.’’ (Sa sajta Opštine Irig)

''Успенска црква у Иригу подигнута је између 1757. и 1760. То је једноставна грађевина изведена у типичном маниру српског барока. Улаз је на западној страни, са нишом за икону патрона.

Конструкција олтарске преграде украшена је дрворезбарским радом са карактеристикама барокних и рококо форми. Иконе су пресликаване, али се препознаје да нису настале истовремено. Старији делови се датују у средину седме деценије XVIII века.

Четири престоне иконе не припадају истој стилској целини и настале су 1781. кад и икона Богородице на Богородичином престолу. На основу сличности коју показују са престоним иконама са иконостаса из Хопова, приписују се мајстору који се угледао на Теодора Крачуна. Георгије Бакаловић је закључио уговор са Црквеном општином 1827. за сликање, бојење и мраморирање унутрашњости, а из 1863. је сачуван сличан уговор са Јованом Клајићем. Коначна верзија зидног сликарства добијена је 1930–32, када је потпуно пресликан живопис, према старом распореду слика, осим неких измена и додатих композиција из живота св. Саве.'' (Из књиге 'Споменичко наслеђе Србије' у издању Завода за заштиту споменика културе Србије.)

Успенска црква је споменик културе од великог значаја.

Tekst i fotografije priredio Nenad Glišić, Budisava korišćenjem različitih izvora na Internetu.


Нови бројач посета од 23.01.2015

Copyright © 2005 -

Српска православна Црква - Информативни портал СПЦ Холандија

OFICIJELNI SAJT SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE ZAPADNO-EVROPSKA MOJA EPARHIJA U DIJASPORI

Православно хришћанство..com. Каталог православних ресурса на интернету Православно хришžанство.ru. Каталог православних ресурса на интернету
Podržite naš sajt kliknite na banere!

e-mail: webmaster@pravoslavlje.nl