![]() |
Црква Вазнесења Буковац (Срем – Нови Сад) Изградњу нове цркве у Буковцу започео је 1794. Јохан Ебен, зидарски мајстор из Сремских Карловаца, а наставио је 1807. Андреас Хинтермајер са помоћником Антоном Фридрихом. Изгледа да посао није најбоље обављен, јер већ 1833. цркву обнавља новосадски зидар Матијас Фрелих. Иконостас је резбарио Марко Вујатовић, карловачки мајстор, који је током прве четвртине XVIII века начинио чак 13 иконостаса, углавном у Срему. Према уговору из 1810. иконостас, певнице и архијерејски трон извео је Стефан Гавриловић 1812-13, значајан српски каснобарокни сликар на кога неокласицистичка схватања тог времена нису много утицала и који је остао близак тада већ архаичном ликовном изразу Јакова Орфелина и Теодора Крачуна. Један триптих из XVIII века потиче вероватно из старије грађевине. Приписан је Димитрију Бачевићу, познатом сликару тзв. прелазног стила, тј. ранобарокног српског сликарства. Две целивајуће двостране иконе су рад непознатог мајстора из XVIII века, а остале су сликане или обнављане почетком XX века и немају уметничких вредности, осим ако нису пресликане. Иста запажања односе се и на зидне слике на сводовима у читавој унутрашњости цркве, од олтарског простора до припрате и хора. Конзерваторски радови обављени су 1994. Црква је споменик културе од великог значаја (Извор: ''Споменичко наслеђе Србије'' – Завод за заштиту споменика културе Србије, 1998. )
На цркви је означено да је и
2002.
године изведена обнова. Када сам марта 2009. посетио буковачку цркву, затекао сам свештеника у договору о изради Богородичиног трона који никада у овој цркви није постојао, како ми је рекао.
Испод степеништа на источном улазу у црквену порту је родна кућа песникиње Милице Стојадиновић – Српкиње, 'Врдничке виле'. Буковац је насеље у општини Нови Сад. Од центра Новог Сада до центра Буковца има мање од 10 км, а од од краја Петроварадина око 3 км. Од руге половине ХХ века Буковац је приградско насеље Новог Сада. Буковац се географски налази у Срему, са десне обале Дунава, на обронцима Фрушке Горе и кроз место пролази Буковачки поток, међутим административно припада Јужнобачком округу. У селу живи 3. 595 становника (2005), већином Срби. Место је насељено за време Отоманског Царства у шеснаестом веку. ''BUKOVAC,
Danasnje selo ima vrlo lepo ukrasenu crkvu na najlepsem mestu u selu, oko nje 223 srpske kuce sa 1075 Pravoslavnih dusa. Ima urednu
skolu sa cetir razreda, koju polazi 194. deteta. Pre nego sto
su od 1885. -1889. godine vinogradi
propali, bio je ovde mnogo bujniji zivot. Nanovo se sadi vrlo malo. Vocarstvo je
lepo razvijeno. Osobito je na glasu tresnja bukovacka, koja je vec o Spasovu
danu u najboljem jeku te selu prilicno koristi donosi. Vrtarstvo je slabije,
pcelari se neznatno, a i svilena se buba neguje vrlo retko. Vazduh je
ovde vrlo svez, pravi planinski. Ljudski vek dostize duboku starost, osobito vek
zena. Gornji tekst je odlomak o mestu iz knjige "Trideset dana na ubavu putu" koju je napisao prota karlovački Vasilije Konstantinović, a izdata je u Sremskim Karlovcima 1899.godine. Prota Konstantinović je dobio nalog da 1896.godine pregleda karlovačku protopopiju i da o tome napiše detaljan izveštaj, koji je kasnije pretčen u knjigu Tekst i foto priredio Nenad Glišić, Budisava korišćenjem različitih izvora na Internetu.
Copyright © 2005 - |
e-mail: webmaster@pravoslavlje.nl |